bloodberries

Katalog Bloodberries

New fun, New art, New possibilities

Prostě Panda

Prostě Panda patří do Bloodberries jen tak částečně, ale jelikož zná většinu našich plánů a nepřímo se na nich podílí, tak jí už řadím do našich velících řad. Panda oplývá pílí a hudební talentem. Je pianistkou studující pražskou HAMU. Na klavír hraje už opravdu dlouho a věnuje mu spoustu času. Žije v Praze s Valentis, zde studuje a pracuje na částečný úvazek v Základní umělecké škole. Mimo tyto činnosti je Panda také moderním kritizující bytostí, která se zabývá různými problémy dnešní doby. Panda sympatizuje s veganstvím, ale není ortodoxní vegankou, také se zabývá jinými (např. indiánskými) kulturami. Dále je vášnivým čtenářem a fandou fantasy a anime/mangy. Její aktuální články obsahující zajímavé myšlenky si můžete přečíst na jejím BLOGU. Prostě Panda

Foto z vlastního archivu

Ukázka z díla:

Prostě Bordel

- V chemické kosmetice/šamponech/mýdlech jsou obsaženy látky, které se nám zažírají do těla a my je pak odstraňujeme v podobě nádorových onemocnění, miminka je pijí v mateřském mléku, a vůbec z nich máme různé alergie a neduhy, na které potom bereme akorát další farmaceutické kejdy.

- Výrobek slibující čistě přírodní zážitek obsahuje syntetická barviva a syntetické vůně.

- Super kvalitní ajurvédské bylinné mýdlo nebo šampon stojí taky třeba tři stovky. A stejně mi nikdo nezaručí, že v tom šamponu je jen to, co píšou na obalu, je to fair-trade a kvůli pěstování bylinek netrpí ekosystém. ( i když zrovna ty bylinky rozhodně náročné nejsou, a když není ekosystém už zničený, tak rostou kde můžou.)

- Přitom za permanentní "kvalitní" barvu na vlasy (která sice barví ale zároveň i ničí vlasy - pomaličku a dlouhodobě - a může to být jakákoliv suprózní značka, vím o čem mluvím), zaplatím čtyři kila, a za jemnou barvící hennu/ingido/jiné barvící bylinky dám za pixlu, která vystačí na tři barvení a ještě těm vlasům opravdu pomáhá, jen sto pade.

- Silikony v šamponech jsou fakt kejdy. Přečtěte si o nich nějakou studii nebo tři.

- Bylinkový mýdlo, nebo i šampon či vlasový přeliv a jakoukoliv kosmetiku si můžu bez problémů a poměrně levně vyrobit i doma.

- Potraviny jako maso, mléko a vajíčka pocházejí především z nemocných zvířat vyživovaných antibiotiky a steroidy, bez možnosti správného vývoje a navíc s genetickými úpravami, aby "měli více masa, dávali více mléka a snášeli víc vajec". A přitom stále žijeme v přesvědčení, že se bez ani jednoho neobejdeme a naopak je pro nás velice prospěšné jíst to každý den.

- Geneticky modifikovaná sója je taktéž "strava" pro dobytek, jakož i modifikovaná kukuřice atd. V potravinách pro "ta lepší zvířata" - pro lidi - by takovéto modifikace neměly být, obvzlášť u bio výrobků. Bez domácí laborky si to ale sotva zjistím, že.

- Kilo hovězího spotřebuje 500 litrů vody za měsíc, kilo rostlinné stravy 50. (tady se můžu mýlit v přesném poměru a časovém úseku, ale přibližně to tak opravdu je.) Z toho plyne, že kdyby spotřeba masa klesla, mohou se přestat kácet lesy a pralesy za účelem pastvin nebo pěstování JÍDLA PRO DOBYTEK, když už nic jiného.

- Když chce člověk žrát zeleninu a ovoce celoročně, tak si musí uvědomit, že to postě bio a prospěšné světu tak úplně nebude. (doufám, že nemusím vysvětlovat proč.)

- Klasickému Čechovi je tohle všechno napsané úplně jedno, poněvadž prskat a nadávat umí sám, sedět na prdeli a cpát se párkama je zvyklej, nic mu to přeci nedělá tak proč by to měl měnit, a stejně si koupí všechno to, co je "v akci, za super cenu, 2+1 zdarma" a hlavně "nejvýhodnější cena za nejlepší kvalitu". Pak přijedete do Itálie a jako moje maminka se budete divit - pane jo, tady má nejhorší šunka 97% masa!!

- Btw, já opravdu zjistila, že maso potřebuju jen minimálně, po vyloučení mléka se mi zlepšila pleť, v rostlinné stravě je spousta skvělých chutí, které jsem vůbec neznala, a pokud nikdy nezapomenu se občas smát, hrát si, trochu pracovat, odpočívat, zpívat a tancovat, tak mi bude hej. Napořád. Na nějaký statistiky a sociální systémy kašlu.

- A ještě něco: V dnešní době mají největší moc peníze. (Taky proto je v tom výše zmiňovaném takový bordel. Konopí je zakázaná kytka, protože konkuruje ropě. Léky jsou zdravé, půjčky a hypotéky jsou normální a banka na ně speciálně tiskne peníze, protože žádné nemá, a klesá tak hodnota peněz. Od minulého století nemusel být spálen jediný litr ropy. A tak dál.) Takže pracujeme. Zapomínáme chodit do lesa, bavit se a tancovat. Držet se s někým za ruku. Pořád pracujeme a vyděláváme. A protože nemám čas na zmiňované činnosti, kupujeme si věci, abychom vyplnili to prázdno v nás. A to narůstá. Takže pracujeme čím dál víc abychom si mohli kupovat víc a dražší věci, o které pak zase můžeme přijít. A učíme děti, aby to dělaly stejně.

Co jsme to za svět?

aneb Pandí dojmy za uplynulé dva týdny.

(S)mějte se, lidi...


V článku jsou ponechány pomlčky a odstavce, kvůli zachování původní struktury článku (pozn. editora)